EKOSKOLA

Kas ir Ekoskolas?

Ekoskolu programmu pasaulē koordinē organizācija Foundation for Environmental Education (FEE International), kas dibināta 1987. gadā Leidenē, Nīderlandē. FEE ieviesa Zilā karoga balvu – vides akreditāciju pludmalēm un jahtu piestātnēm. Pēc Zilā karoga panākumiem, FEE International konstatēja, ka jārisina vides izglītības jautajumi skolās. 1992. gadā ANO konferencē par vidi un attīstību Riodežaneiro tika uzsvērta jauniešu vadītas vides rīcības nozīme, uz ko reaģējot, FEE International izstrādāja Ekoskolu koncepciju. Šobrīd Ekoskolas ir lielākā izglītības programma pasaulē, kas tiek īstenota 73 valstīs, iesaistot 48 700 skolas.  Tā ir ANO Vides programmas sadarbības partnere vides izglītībā un ietvars vides aizsardzības un izglītības aktivitāšu sekmīgai iekļaušanai mācību iestāžu ikdienā.
Vides izglītības fonds īsteno FEE International programmas Latvijā kopš 1998. gada un secīgi 2002. gadā tika uzsākta Ekoskolu programma. Šobrīd Latvijā darbojas vairāk kā 195 izglītības iestādes – no pirmsskolām līdz augstskolām. Eksokolu prestižākais apbalvojums ir starptautiskais Zaļais karogs, kuru 2024. gadā saņēma 90 izglītības iestādes, 52 ieguva nacionālā līmeņa apbalvojumu – Latvijas Ekoskolas nosaukumu.

2017.gadā saņēmām savu pirmo Ekoskolu Zaļo karogu

PII “Zeltrīti” Ekoskolu programmā darbojas kops 2013./2014. mācību gada, 2016.gadā pirmoreiz saņemot Latvijas Ekoskolas nosaukumu. Kopš 2017.gada, jau astoto gadu pēc kārtas, PII “Zeltrīti” saņem starptautisko Zaļo karogu, kas ir paveikto labo darbu novērtējums.  

Ekoskola – tas, mūsuprāt, nozīmē:

  • pētīt apkārtējo vidi,
  • taupīt resursus,
  • saudzēt dabu,
  • ēst atbildīgi,
  • dzīvot veselīgi,
  • apzināties savu atbildību,
  • informēt citus.

Izglītības iestādes līdzdalība Ekoskolu programmā norisinās caur vides pārvaldes sistēmas izveidošanu un darbību, kā arī iestādes regulāru darbu ar apkārtējās vides jautājumiem, sekojot Ekoskolu programmas 7 soļu kritērijiem. 
Šie soļi ir:

Otrs Ekoskolu programmas būtisks pamats ir koncentrēts darbs ar aktuālām vides tēmām. Katru gadu Ekoskolu programmā iesaistītajai izglītības iestādei, izejot no vides novērtējuma, ir jāizvēlas kāds no tematiem (Gada tēma), ar kuru visa gada garumā tiek strādāts pastiprināti, mēģinot attiecīgās vides problemātikas apzināšanā un problēmu risinājumu meklējumos iesaistīt iespējami plašāku skolas un sabiedrības daļu.

2023./2024.mācību gada tēmas “Klimata pārmaiņas” darbi