03.jpg

Raksti

Lāči mums apkārt

Vēlamies padalīties atklātās nodarbības organizēšanas un vadīšanas pieredzē. Šogad mūsu Mārupes novada PII “Zeltrīti” piedalījās Eiropas Savienības Erasmus + programmas pamatdarbības Nr.2 (KA2) skolu apmaiņas partnerības projektā "Full STEAM Ahead". Projekta ietvaros PII Zeltrīti “Gulbīšu” grupas skolotājas  Nataļja Andrianova, Sabīne Rākina un skolotāja palīgs Gunta Magone 2020. gada 12. martā organizēja un novadīja integrēto rotaļnodarbību “Lāči mums apkārt”. Muzikālā skolotāja Oksana Gotlube piedāvāja savu palīdzību mūzikas aktivitāšu vadīšanā. Arī metodiķe Diāna Lācīte-Daniševska deva vērtīgus padomus, bet pirmsskolas skolotāja Laura Mihailova filmēja mūsu nodarbību. Organizējot nodarbību, mums bija vairāki mērķi – sasniegt izvirzītos sasniedzamos rezultātus mācību jomās un lai mūsu mazajiem gulbīšiem patiktu piedāvātās aktivitātes nodarbības laikā. Vēlējāmies, lai bērni būtu ieinteresēti un varētu radoši darboties, kā arī pedagogiem patiktu bērniem  piedāvātā tēma, un protams, ļoti gribējās iepazīstināt ārzemju pirmsskolas kolēģes ar mūsu folkloru, kultūru, pozitīvām pārmaiņām, kuras ievieš mūsu izglītībā. Nodarbībā piedalījās 4-5 gadus veci bērni. Ciemiņi nodarbību vēroja attālināti.

Rotaļnodarbības plāns

Ziņa bērnam: Lāčus var iepazīt darbojoties - dziedot, rotaļājoties, zīmējot, veidojot... 

Rotaļnodarbībā sasniedzamais rezultāts : Bērni iet rotaļā “Kas dārzā”, dzied dziesmu “Aijā žūžū lāča bērni” ukuleles  pavadījumā, prot iepazīstināt ar latviešu folkloru ārzemniekus, radošajā darbā uz  gaismas lampas virsmas prot izmantot dažādus izteiksmes līdzekļus.

Aktualizācija

Pārsteiguma moments, skolotājas ierodās kā lāči.  Bērni sasveicinās  ar lāčiem (skolotājām), tiek aicināti sasveicināties arī dažādās valodās ar ciemiņiem (projekta dalībnieku valsts valodās). Lāči aicina, bērnus iepazīstināt ar latviešu folkloru, projekta dalībniekus (kuri skatīsies iefilmēto video materiālu),  un parādīt, kādos veidos var darboties ar gaismas lampām.

Apjēgšana
Sasniedzamie rezultāti mācību jomās Piedāvātie uzdevumi Piedāvātie materiāli Skolotāja organizēta darbība sasniedzamā rezultāta apguvei Bērna patstāvīgā darbība sasniedzamā rezultāta apguvei
Bērni kopā ar skolotāju un patstāvīgi dzied dziesmu atbilstoši tās tonalitātei un ritmam un iet rotaļā, saskaņojot vārdus ar kustībām, iet vienkāršus tautasdeju soļus gājienā, saskaņo virzienu. Rotaļa “Kas dārzā” Bišu maskas, lāču tērpi. Skolotājas aicina bērnus dziedāt un iet kopā rotaļā, aicina bērnus dziedāt un darboties kopā, demonstrē vienkāršus tautasdeju soļus gājienā, rosina saskaņot kustību virzienu. Pievienojas skolotāju dziedājumam, mācās dziedāt atbilstoši dziesmas tonalitātei un ritmam, saskaņo dziesmas vārdus ar atbilstošām rotaļas darbībām,  apgūst vienkāršus tautasdeju soļus gājienā, saskaņo kustību virzienu.
Bērni patstāvīgi pēc attēliem atmin šūpuļdziesmu, saliek attēlus pareizā secībā, atbilstoši dziesmas vārdiem. Šūpuļdziesmas “Aijā žūžū lāča bērni” atminējums pēc attēliem. Projektors, attēli ar dažādām lāču darbībām, gaismas lāzeris. Skolotāja aicina bērnus atpazīt pēc attēliem dziesmu, nosaukt un, rādot ar gaismas lāzeru, salikt attēlus attiecīgajā secībā, atbilstoši dziesmas vārdiem. Bērni atmin dziesmu pēc attēliem, nosauc attēlu un rāda ar lāzeri attēlu pareizo secību, atbilstoši vārdiem.

Dzied šūpuļdziesmu kopā ar lāčiem un mūzikas skolotāju  ukuleles pavadījumā.

Šūpuļdziesmas “Aijā žūžū lāča bērni”dziedāšana ukuleles pavadījumā.

 

 Bērnu dalīšanās komandās.

Ukulele.

Dažādu krāsu lapiņas, auduma maisiņš.  Katrs no gaismas galdiem ieslēgts savā krāsā (zils, zaļš, sarkans, dzeltens, rozā, violets)

Aicina bērnus dziedāt kopā, atbalsta bērnu prieku dziedāt kopā ar pieaugušajiem un ar mūzikālo pavadījumu.

Skolotāja mudina bērnus izvilkt no maisiņa pēc nejaušības principa vienas krāsas lapiņu, tādējādi sadaloties apakšgrupās pie gaismas galdiem.

Dzied kopā ar pieaugušajiem, ieklausoties dziesmas tonalitāti un ritmu, dzied  ukuleles pavadījumā.

Katrs bērns  izvelk vienu krāsas lapiņu, tādā veidā sadaloties apakšgrupās pa krāsām.

Prot darboties komandā pie gaismas lampas, izmantojot krāsas, laukumus, dažādus materiālus un tehnikas. Darbošanās ar gaismas lampām, veidojot mākslas darbus :”Lāča dzimšanas diena”,”Lāča Ziemassvētki”, “Lācis pludmalē”, “Lācis dārzā”,”Lācis bērnu dārzā”, “Lācis mežā”. Gaismas lampas, makaroni, plasmasas figūras, bumbiņas, pupiņas, gaisa baloni, sveces, kociņi, pirkstu krāsas, plastilīns u.c. Piedāvā radošai darbībai daudzveidīgus mākslinieciskās izteiksmes līdzekļus. Aicina variēt krāsas, laukumus, faktūras, materiālus.Nesteidzina bērnus, ļauj izbaudīt atklājuma prieku. No piedāvātajiem materiāliem veido māklsas darbu, atbilstoši tēmai. Sadarbojas, nesteidzina viens ar otru, vienojas par konkrētiem materiāliem, kurus izmantot darbā.

Refleksija

Pēc darbošanās ar gaismas lampām bērniem  patstāvīgi jāatmin, kādu aktivitāti/tematu komanda ir izveidojusi uz savas gaismas lampas virsmas. Visi kopā pārrunā iegūto rezultātu, raksturo iegūto darbu izteiksmīgumu – kādu noskaņu, spēku, kustību, informāciju izsaka krāsas, formas, materiāli; atrod īpašo un vērtīgo katras komandas darbā, katrs bērns pastāsta, kas viņam izdevās, neizdevās, patika, nepatika darbošanās laikā. Lāči sagatavoja bērniem pārsteigumu – medusmaizītes.

Kad ārzemju skolotājas noskatījās video ar mūsu nodarbības ierakstu, arī viņas tika pacienātas  ar “Gulbīšu” grupas sagatavoto saldo pārsteigumu “Lāča kārumu” – medus maizītēm. Ciemiņiem bija iespēja degustēt arī maizi no ceptuves “Lāči”.

Nataļja Andrianova, Sabīne Rākina, Gunta Magone

(Raksts publicēts elektroniskajā izdevumā "Pirmsskolā" Nr.6(75) 26.08.2020.)