Dari inovatīvi. Rīkojies atbildīgi. Cieni citādo.

Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr. 1 (KA1) skolu sektora projekts “Dari inovatīvi. Rīkojies atbildīgi. Cieni citādo.” (“Be innovative. Act responsibly. Respect the difference.”) Nr.2023-1-LV01-KA122-SCH-000129842

  1. Projekta īstenošanas laiks: no 01/06/2023 līdz 30/11/2024
  2. Projektam piešķirtais finansējums: 48 950,00 EUR
  3. Projekta mērķi:

Apgūt jaunas mācību metodes par vides un indivīda mijiedarbību, kas veicinātu bērnu izpratni, sekmētu atbildīgu attieksmi un rīcību pret vidi un savu veselību.

Paaugstināt darbinieku profesionālo kvalifikāciju saistībā ar iekļaujošas izglītības nodrošināšanu mācību procesā

  • Projekta aktivitātes:

Dalība strukturētos kursos Spānijā un Grieķijā (7 darbinieki).

Kolēģu darba “ēnošana” Itālijā, Horvātijā, Slovēnijā, Kiprā un Francijā (16 darbinieki).

Projekta kontaktpersona: izglītības psiholoģe Diāna Putniņa, tālr. 29408398, e-pasts: diana.putnina@gmail.com

Sadarbība ar Itālijas un Francijas kolēģiem

Krāsainais aprīlis Erasmus projektā “Dari inovatīvi. Rīkojies atbildīgi. Cieni citādo”

2024.gada aprīlis projekta ietvaros bija īpaši darbīgs un kolorīts – izveidojās abpusēja sadarbība ar Itālijas un Francijas pedagogiem.

Vispirms, kārtējā projekta mobilitātē – darba vērošanā Itālijā – no 7. līdz 13.aprīlim piedalījās PII “Zeltrīti” vadītāja Iveta Jirgensone, projekta koordinatore, izglītības psiholoģe Diāna Putniņa, pirmsskolas izglītības skolotāja Nataļja Andrianova un skolotāja logopēde Sandra Pētersone-Bērziņa.

Stāsta I.Jirgensone: “Ir izveidojies priekšstats par Itālijas izglītības sistēmu un pirmsskolas darba organizāciju. Vērojām darbu ar speciālo programmu bērniem un iekļaujošo izglītību, kas Itālijā tiek veidota jau no pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem. Apmeklējām 4 iestādes ar pirmsskolas vecuma bērniem (3-5 gadi). Ļoti priecē skolotāju darba laiks, jo skolotājas nav pārslogotas un izdegušas – darba laiks iestādēs no 8:00 līdz 16:30, grupā strādā 2 skolotājas. Lai varētu strādāt par skolotāju, jāmācās 5 gadi, un tikai tad tiek uzticēts darbs ar bērniem.

Tikāmies ar Pinerolo pilsētas mēru, apmeklējām “Scuola Primaria Statale” Vincenco LAURO” skolu, tikāmies ar skolas direktori Palagonia Patricia, iepazināmies ar prezentāciju par Itālijas izglītības sistēmu un darba organizāciju. Vēlāk viesojāmies pirmsskolas filiālē “Rodari” un kolorītajāpirmsskolas iestādē “Infanzia”. Katrs bērns iestādē ir svarīgs, pamanīts, pieņemts un aprūpēts.

Trešo dienu pavadījām Istituto Comprensivo Statale “Bruno Caccia” Scuola dell Infanzia “Villa Genero” Turīnā – āra izglītības pirmsskolā bērniem no 3-6 gadiem. Vērojām dienas gaitu Zaļajā grupā, kas mums interesēja kā Ekoskolu programmas dalībniekiem.

Secinājām, ka āra pedagoģija norūda bērnus, sniedz viņiem patstāvību, veiklību, izpalīdzību, dabas pētīšanu un cienīšanu, kā arī visas citas prasmes un iemaņas skolas gaitu uzsākšanai un tālākai dzīvei. Novērojām, cik sirsnīgi un cieņpilni skolotāji izturas pret īpašo bērnu, kā arī pret visiem pārējiem audzēkņiem. Guvām daudz košu un sirsnīgu iespaidu!”

Projekta ietvaros ar “European School Education Platform” atrastajiem sadarbības partneriem – “Istituto Comprensivo Pinerolo II” izveidojās abpusēja sadarbība. No 24. līdz 26.aprīlim PII “Zeltrīti” uzņēma viesos Itālijas Pinerolo pilsētas izglītības iestādes direktori un četras pedagoģes, kuras vēroja Mārupes pedagogu darbu, arī atklātās nodarbības sava Erasmus+ projekta Nr.2023-1-IT02-KA122-SCH-000140866 NaturalMENTE… Europa! ietvaros. Īpaša interese viesiem bija par vides izglītību un Ekoskolas darbību, kurā mums ir pietiekami liela pieredze. Interesanta pieredze projekta dalībniecēm bija arī piedalīšanās Olimpiskajā dienas aktivitātēs, jo tādas tik regulāri un masveidīgi viņu izglītības iestādēs nenotiek. Vēl priecājamies, ka itāļu skolotājas  ieraudzīja un ieinteresējās par mūsu brīnišķīgās bērnu grāmatu autores Margaritas Stārastes daiļradi un apmeklēja arī Gaismas pili – Latvijas Nacionālo bibliotēku. Itāļu kolēģes apmeklēja arī Babītes vidusskolu, kur vēroja dabazinību stundas, un PII “Zīļuks”.

Savukārt no 29.aprīļa līdz 2.maijam PII “Zeltrīti” Erasmus+ izglītības programmas ietvaros uzņēma viesos četras izglītības darbinieces no Piejūras Šarantas (Charente-Maritime Cité) departamenta Francijā, Larošelas pilsētas. Divas pirmsskolas skolotājas no Žana Bārta bērnudārza Larošelā (Ecole maternelle Jean Bart) un divas Piejūras Šarantas Nacionālā izglītības dienesta departamenta dienestu direktorāta darbinieces ieradušās Latvijā Erasmus+ projekta Nr. 2023-1-FR01-KA121-SCH-000140749 “Dare Europe” ietvaros. Kolēģes visvairāk interesēja mūsu pieredze darbā ar audzēkņiem, kas mācās speciālajās izglītības programmās, kā arī interaktīvo tehnoloģiju pielietojums pirmsskolā. Iepazīstinājām viesus ar savu izglītības iestādi, piedāvājām ēnot dažādas nodarbības, kā arī prezentāciju par gaismas galdu un citu IT tehnoloģiju jēgpilnu pielietošanu pirmsskolas izglītības procesā. Ciemiņi ar interesi iepazinās ar PII “Zeltrīti” atbalsta komandas – logopēdu, speciālā pedagoga un izglītības psihologa darba specifiku, metodēm, mācību līdzekļiem. Franču kolēģes interesēja arī Latvijas izglītības process kopumā – izglītības pakāpes, nepieciešamā izglītība skolotājiem un atbalsta personālam un citi jautājumi. Pēdējā projekta dienā darba ēnošana notika Skultes sākumskolā. Noslēguma sanāksme ar  sertifikātu saņemšanu noritēja jauniešu centrā “Hēlijs”, kur Mārupes IKSP vadītāja L.Šmite prezentēja  Mārupes izglītības, kultūras un sporta  darba organizācijas sistēmu, un “Hēlijs” jaunieši prezentēja padarīto pa 2 pastāvēšanas gadiem.

Liels paldies visiem Mārupes kolēģiem, Mārupes IKSP darbiniekiem par atbalstu un iesaisti Itālijas un Francijas pedagogu uzņemšanā un pieredzes apmaiņā, prezentējot Latvijas izglītības sistēmu un ikdienu!   

Vadītāja Iveta Jirgensone

Pieredzes seminārs par projektu

Starptautiska pieredze – jaunas metodes un iedvesma bērnudārza ikdienai

Šā gada 27. novembrī Mārupes novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāde “Zeltrīti” pulcēja kolēģus no Latvijas bērnudārziem, VIAA un Mārupes novada Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes uz noslēguma semināru, kas veltīts Erasmus+ projekta “Dari inovatīvi. Rīkojies atbildīgi. Cieni citādo” (Nr.2023-1-LV01-KA122-SCH-000129842) pieredzes apkopošanai.

Semināru atklāja bērnudārza vadītāja Iveta Jirgensone, bet pasākumu emocionāli iesāka “Zeltrītu” audzēkņi ar sirsnīgu dziesmu. Projekta koordinatore, psiholoģe Diāna Putniņa, dalījās stāstā par projekta veidošanos, kas aizsākās ar darbinieku aptauju par profesionālajām vajadzībām un idejām. Projekts ilga 18 mēnešus, tajā piedalījās 21 darbinieks, no kuriem lielākā daļa līdz šim nebija iesaistījušies starptautiskos projektos.

Starptautiska pieredze un jaunas idejas

Projekta laikā notika deviņas mobilitātes uz dažādām Eiropas valstīm, tostarp Spāniju, Itāliju, Grieķiju, Slovēniju un Kipru, kā arī Turciju. Pedagogi apmeklēja kursus un darba ēnošanas pasākumus, apgūstot mācību metodes, kas vērstas uz bērnu izpratni par vidi, atbildīgu attieksmi pret dabu un savu veselību. Īpaši aizraujošs bija “zaļais brauciens” uz Horvātiju, kur kolēģes devās ar personīgo auto, pievēršot uzmanību videi draudzīgiem ceļošanas veidiem.

Seminārā pedagogi dalījās pieredzē par izaicinājumiem un ieguvumiem – sākot ar svešvalodu lietošanu un bailēm no augstuma, beidzot ar jaunu pedagoģisko pieeju izmantošanu ikdienas darbā. Projekts ne tikai paplašināja zināšanas par iekļaujošo izglītību un Ekoskolu programmu, bet arī palīdzēja atrast sadarbības partnerus no Itālijas un Francijas, kuri jau ir apmeklējuši “Zeltrītus” un turpinās sadarbību nākotnē.

Iedvesma jauniem projektiem

Semināra dalībnieki atzina, ka projekta laikā gūtās zināšanas un pieredze iedvesmo turpmākajiem darbiem. Kādam skolotājam aizraujoša šķita dabas pedagoģijas pieeja, citam – bērnudārza darbība bez rotaļlietām vai klusās sarunāšanās metodes.

Starptautiskā sadarbība veicina izglītības kvalitāti

Projekta dalībnieki uzsvēra, ka līdzdalība Erasmus+ programmā palīdz attīstīt profesionālās prasmes, iepazīt citu valstu izglītības sistēmas un stiprināt Latvijas izglītības kvalitāti. Seminārs kļuva par iedvesmas avotu ne tikai pedagogiem, bet arī citām izglītības iestādēm, kuras vēlas iesaistīties starptautiskos projektos.

PII “Zeltrīti” lepojas ar sasniegto un cer turpināt sadarbību, ienesot izglītībā jaunas idejas un drosmi rīkoties!

Dalībnieku iespaidi

Spānija, Tenerife

Itālija, Pinerolo

Grieķija, Krēta/ Kipra / Slovēnija

Horvātija, Viškovo

Francija, Larošela

Turcija, Bursa

Grieķija, Atēnas