
Mārupes novada PII “Zeltrīti” sagatavošanas vecuma grupa “Cīrulīši” 2016./2017. mācību gada I. pusgadā realizēja eTwinning projektu “Koki mums apkārt”. eTwinning ir Eiropas skolu sadarbības tīkls, kura mērķis ir veicināt izglītības iestāžu sadarbību, izmantojot informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT). eTwinning ir Eiropas Savienības programmas izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta jomā Erasmus+ aktivitāte (daļa no KA2), kura tiek īstenota, izmantojot projektu kā metodi mācību un audzināšanas procesā un veicinot skolotāju tālākizglītību IKT un valodu jomā.
eTwinning projekts “Koki mums apkārt” autori un koordinatori ir Liepājas PII “Delfīns ” pirmsskolas skolotāja Linda Blija, Saldus PII “Pasaciņa” vadītāja Ilzīte Bulava, Mārupes nov. PII “Zeltrīti” vadītājas vietniece Laimīte Seņkāne un Salaspils PII “Jāņtārpiņš” pirmsskolas skolotāja Mārīte Petrovska. Projektā kopā ar koordinatoriem darbojās Saldus PII “Pasaciņa” pirmsskolas skolotājas Gita Roze un Evita Madžule, kā arī Mārupes nov. PII “Zeltrīti” pirmsskolas skolotāja Ilma Smāģe.
Projekta “Koki mums apkārt” mērķis bija rosināt bērnus izpētīt savas pirmsskolas izglītības iestādes teritorijā esošos kokus, atpazīstot un izzinot to sastāvdaļas, nosaukumus un raksturīgās pazīmes. Projekta laikā iestāžu bērni veica koku pētniecību, gan iemūžinot kokus vizuālās fotogrāfijas, gan vāca dažādus dabas materiālus no kokiem, gan vingrinājās attēlot savas iestādes kokus gan zīmējot, gan aplicējot. Kad visi iestādes teritorijā esošie koki bija izpētīti un bērni apguvuši kā tos atšķirt, sekoja nākamais projekta posms. Bērni tika rosināti izdomāt paši savas mīklas par kokiem. Katras iestādes bērni prezentēja un uzdeva savas mīklas saviem projekta draugiem ar vebināra starpniecību izmantojot eTwinning platformā pieejamo Twinspace vidi – tiešsaistes konferenci. Vebinārā bērni savā starpā iepazinās, sarunājās un uzdeva viens otram mīklas, kā arī centās tās atminēt. Tiešsaistes konference bērniem sagādāja lielu prieku un ar aizrautību ikviens klausījās, minēja mīklas un dalījās savos iespaidos par projektu. Projekta noslēgumā bērniem, no savāktajiem koku dabas materiāliem (lapām, mizas, augļiem u.c.) bija jāizveido kolāža. Izmantojot IT rīkus kolāžas tika elektroniski ievietotas Twinspace projekta vidē, lai tās būtu apskatāmas un pētniecībā izmantojamas arī pārējām iestādēm. Bērni rūpīgi vēroja visas kolāžas ar uzdevumu vingrināties atpazīt un nosaukt kolāžā izmantotās koku sastāvdaļas, tādējādi nostiprinot apgūtās zināšanas par kokiem. Izpētītie un atpazītie koki kolāžās tika fiksēti un bērnu atbildes ievietotas projekta Twinspace vidē, lai ar šo atgriezenisko saiti apkopotu projektā paveikto, izzināto un bērnu apgūto.
Projekta laikā savu dalību atsauca Salaspils PII “Jāņtārpiņš”, tādējādi projektu no četrām izglītības iestādēm noslēdza trīs, tādējādi projektā kopā darbojās 69 bērni un 6 pieaugušie. Realizējot un noslēdzot projektu svarīgs bija pašu bērnu viedoklis par paveikto.
Lūk, PII “Zeltrīti”, PII “Pasaciņa” un PII “Delfīns” bērnu “pērles” par projektu:
“Koki bija daudz un tos varēja pētīt, atpazīt.”
“Interesanti likās meklēt noteiktas koka lapas un augļus un pētīt tos sīkāk.”
“Bija iespēja doties pastaigās kā dabas pētniekiem!”
“Atzīmēt bērnudārza rotaļlaukuma kartē esošos kokus ļoti patika.”
“Kopā veidot dabas kolāžu no sameklētajiem dabas materiāliem, gribētu darīt to vēlreiz.”
“Runāt ar citiem bērniem vebinārā bija bailīgi, bet interesanti. Man gribētos to vēl.”
“Ļoti gaidījām mīklu minēšanu.”
“Vebinārā patika redzēt sevi un citus datorā.”
“Palikām gudrāki.”
“Tagad atceramies, ka ir ozols nevis zīļkoks.”
“Varējām vākt koku lapas, augļus, zīles, čiekurus, tad no izžāvētām lapām līmējām dažādas lietas.”
“Kastaņus, zīles ,čiekurus izmantojām matemātikā.”
“Gatavojām kolāžas, kurus apskatīja citi bērni.”
“Patika mīklu minēšana un uzdošana datorā. Ļoti gaidījām to brīdi, patika, bija uztraukums.”
Projekts “Koki mums apkārt” visiem iesaistītajiem dalībniekiem sniedzis jaunas zināšanas eTwinning projektu veidošanā un realizēšanā, jo ir pirmais projekts šajā vidē, tādējādi visi iesaistītie skolotāji ir pilnveidojuši savu kompetenci/ prasmes veidot un piedalīties projektos. Gan skolotājām, gan bērniem šis projekts ir devis iespēja atrast jaunus draugus, iepazīt citu Latvijas pilsētu pirmsskolas darbu, bērnus. Būtiskākie ieguvumi no projekta ir, ka uzlabojušās bērnu pētnieciskās prasmes un prasme pamato, dalīties ar savu viedokli, kā arī vispārējās zināšanas par Latvijā augošajiem kokiem, kā arī bērniem ir jauna pieredze kā IT rīkus prasmīgi izmantot mācību procesā apgūstot un pētot ko jaunu, tādējādi parādot informāciju tehnoloģiju lietderīgumu, kā arī pašu skolotāju profesionālās kompetences paaugstināšanās caur pieredzi realizēt un vadīt projektu.
Projekts “Koki mums apkārt” ir ieguvis gan eTwinning sertifikātu, gan eTwinning “Kvalitātes sertifikātu” par realizēto darbu, aktivitātēm projekta ietvaros. Arī visi mazie PII “Pasaciņa”, PII “Zeltrīti” un PII “Delfīns” projekta dalībnieki saņem diplomu – kvalitātes sertifikātu par aktīvu pētniecību un piedalīšanos projektā “koki mums apkārt”.
Pateicamies par sadarbību gan visām iesaistītajām izglītības iestādēm, gan skolotājām un bērniem, kā arī personīgi Ingūnai Lipskai (Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras Eiropas Savienības programmu daļas projektu koordinatorei – eTwinning pedagoģiskie jautājumi ) par atbalstu un konsultācijām projekta realizēšanas procesā.
eTwinning projekta “Koki mums apkārt” koordinatore,
Mārupes novada PII “Zeltrīti” vadītājas vietniece Laimīte Seņkāne