Rīcības dienas 2024 – Planētai vajag varoņus

Šogad Rīcības dienas notika no 4.11.2024. līdz 10.11.2024. un tās ar saukli “Planētai vajag varoņus!” mums bija ļoti darbīgas.

Pirmdien “Pupuķīši” jaudīgi iesāka Rīcības dienu nedēļu, realizējot vienu no Cūkmena detektīva projekta piedāvātajiem uzdevumiem – papīra liešanu no papīru atgriezumiem, kas gala rezultātā veidos skaistas kartiņas, ko izmantos kā dāvanas. Tāpat visas nedēļas garumā, vāca pusdienu pārpalikumus, ko nogādāt saviem mājas mīļuļiem! “Pupuķīši” turpināja meža tematiku iesaistīt dažādās mācību jomās. “Matemātikā uztaisījām paši savus svarus un svērām dažādus dabas materiālus, spriežot kurš smagāks, kurš vieglāks. Cik interesanti, ka bija priekšmeti, kas svēra vienādi, lai gan pēc izskata gan tā nevarētu pateikt!”

Stārķīši” sāka veidot meža maketu, kur tiks attēloti visi 4 gadalaiki. Eksperimentējām un mēģinājām izliet papīru no avīzēm, ko sagādāja vecāki. Grupas ietvaros, sadarbībā ar vecākiem, izveidojām akciju : NEIZMET, dod lietai otru iespēju – brīnišķīga iespēja kādam tikt pie lietas, kas mājās jau sen ir nepieciešama.

Gulbīši”, lai pievērstu uzmanību vides aizsardzībai, pirmdien devāss uz mūsu pirmsskolai tuvāko mežu. “Pārgājiena laikā nogājām 6000 soļus, neskaitot aktivitātes mežā (jo mežā tak bija kur izstaigāties!). Mežā pētījām kokus, sūnas, sēnes, savācām zarus. Otrdien zariem, pudelēm un veciem aizkariem devām otru dzīvību, darinot no tiem lāpas. Trešdien atjaunojām grupas vides kodeksu un veidojām plakātu par mežu. Ceturtdien piedalījāmies āra izglītības dienā un veidojām groziņus no plastmasas pudelēm. Esam gatavi 2025. gada sēņošanas sezonai. Katrs bērns varēs piepildīt savu groziņu ar skaistām bekām!”

Rīcības nedēļas noslēgumā “Gulbīši” devās uz Mārupes pamatskolas bibliotēku, lai dalītos pieredzē par saviem labajiem darbiem par tēmu “Mežs”, tādēļ uzdāvinājām bukletus bibliotēkai, lai arī skolēni uzzinātu, kā varam saudzēt mežus.

Šajā nedēļā “Lakstīgalas” izzināja tēmu “Atkritumu šķirošana – nepiesārņo mežu!” Kopīgi izstrādājām Vides kodeksu, izrunājām atkritumu šķirošanu , skatījāmies filmiņu “Rūķis šķiro “. Runājot par tekstila atkritumu šķirošanu, bērni izzināja grāmatas “Lupatiņi” un izmantoja runājošo pildspalvu. Izlika Lupatiņu vārdus no korķīšiem. Lai neizmantotu ikdienā plastmasas maisiņus, katrs bērns apgleznoja savu auduma maisiņu. Devāmies pastaigā vērot kā Mārupes iedzīvotāji šķiro atkritumus. Palīdzējām sētniekam savākt nokritušās lapas un noskaidrojām, kur nonāk savāktās lapas maisos. No dabas materiāliem āra izglītības dienā veidojām savu koku. Noslēgumā bērni atzīmēja kā ģimenē tiek šķiroti atkritumi.

Rīcības dienas nedēļā “Zeltgalvīši” izveidoja vienkāršu, izglītojošu metodisko materiālu – spēli par mežu – “Dabas draugs”, lai vieglāk būtu saprast labos un sliktos darbus mežā. Spēlei ir vairāki laukumi, un katrā no tiem attēloti darbi, kas palīdz vai kaitē mežam. Lai kļūtu par īstu dabas draugu un sasniegtu spēles galveno balvu – kausu, bērniem ir jāpilda dažādi uzdevumi. Spēlē jāatpazīst skaitlis uz metamā kauliņa, jāprot paskaidrot, vai darbība mežā ir laba vai slikta, un jāatbild uz jautājumiem, kas slēpjas uz īpašajiem laukumiem ar jautājuma zīmi. Pareizas atbildes palīdz ātrāk virzīties uz priekšu, savukārt kļūdas liek atgriezties atpakaļ. Šī spēle ir lielisks veids, kā bērniem apgūt rūpes par dabu, un tā ir kļuvusi arī par aizraujošu izklaidi – pie labajiem darbiem attēloti paši bērni, padarot spēli vēl personiskāku un interesantāku!

Āra izglītības dienā

Zeltgalvīši” mēneša tēmas ietvaros izzināja vienu no sev interesējošiem jautājumiem – “Vai Latvija ir cilvēks?”. Bērni tika iepazīstināti ar Latvijas kontūru, kopīgi to izliekot un izrotājot ar dabas materiāliem. Tika secināts, ka Latvija nav cilvēks, bet ir valsts, kurā mēs dzīvojam.

Stārķīši” nostiprināja savas zināšanas par ģeometriskām figūrām, kā arī izspēlējām rotaļu Ādamam bij septiņ dēli. Izmantojot dabas materiālus Stārķīši izlika figūras (aplis, četrstūris, trijstūris).

Pūcītes” āra nodarbībā, nedēļas tēmas ietvaros, nostiprināja prasmes vārdu skaņošanai, šķirot atkritumus un praktiskā darbībā, kustību aktivitātē, izzināja, ko nozīmē sargāt katru ūdens pilīti.

Pupuķīši” devās apsekot mūsu tā jau tīro un sakopto bērnudārza teritoriju. Bet ņemot vērā, ka nesen Latviju skāra vētra un tika sapūsti dažādi atkritumi no blakus teritorijām un, iespējams, kāds vēl nav iemācījies, ka konfekšu papīrīši, plastmasas kociņi un citi atkritumi, jāmet atkritumu kastē nevis jānomet zemē, tad gribējām paveikt labu darbu gan priekš sevis, gan citiem.

Secinājām, ka kopumā atkritumi ir maz, bet visvairāk ir tādi, kas dabā sadalās ļoti ilgi.

Zvirbulīšu” grupa devās Mārupes ielās, lai noskaidrotu vietējo iedzīvotāju paradumus, dodoties uz mežu. Bērni devās uz Mārupes novada domi, lai ar saviem izgatavotajiem darbiņiem iepazīstinātu sabiedrību. Mūsu vizuālie darbi redzami Mārupes novada domes ēkā un visi laipni aicināti aplūkot šo izstādi. Pārsteidzošā dabas daudzveidība un noteikumi, kas ir jāievēro, iedzīvotājos raisīja patiesu interesi un viņiem izdevās uzzināt arī ko jaunu. Un vai jūs arī zināt kāda nozīme ir kritalām mežos?

Eko Rīcības nedēļas ietvaros, “Zvirbulīšu” grupa devās savā 3.pārgājienā uz Mārupes Valsts ģimnāziju, jo tieši tur atrodas 4 no dižozoliem, kas saglabājušies Mārupē. Pēc sportiska gājiena līdz skolai, bērni kartē meklēja, kur atrodas koki, pēc tam kopīgi devās tos izmērīt un secināja, ka milzīgākais ozols ir 11 bērnu jeb 4 skolotāju roku atvēruma apkārtmērā. Kad visi koki bija samērīti, “Zvirbulīši” izpildīja vēl dažus uzdevumus un tad samīļoja kokus, lai tie dod spēku un enerģiju mājupceļam. Paldies @Mārupes Valsts ģimnāzija par atļauju aplūkot varenos dižkokus! Līdzi Zvirbulīšiem devās neiztrūkstošais ceļabiedrs Cūkmena detektīvu grupai – Cūkmens!

#Ekoskolas #EkotēmaMežs #RīcībasDienas2024 #PlanētaiVajagVaroņus #GlobalActionDays

Zvirbulīšu” grupa par savam aktivitatēm Rīcības dienu 2024 konkursā saņēma Vides izglītības fonds (FEE Latvia) atzinību un balvas no Latvijas Nacionālais dabas muzeja un Zoldnera izdevniecības!